Dönemin şartları düşünüldüğünde, imkansızın başarıldığı Çanakkale Zaferi, aziz milletimizin birlik ve beraberlik ruhuyla yazdığı bir destandır. Çanakkale Zaferi, sonuçları itibarıyla, dünya tarihini etkileyen bir dönüm noktası olmuş, Milletimizin imkansızlıkları ve olumsuzlukları da yenecek derecedeki vatan sevgisi, “Çanakkale geçilmez” dedirtmiştir.
Tarihimizin en hüzünlü zaferidir, Çanakkale. Yokluklar içindeki bir milletin çağın en güçlü devlet ve silahlarına topyekûn direnişinin gerçek bir destanıdır. Bu destanın her satırında insanlık onuru vardır. Bu onur, düşmana sadece silahlı mücadelede değil, verdiği insanlık dersi örnekleriyle de baş eğdiren aziz Mehmetçiklerimize aittir.
Şüphesiz vatan toprağımızı paha biçilmez kılan ve onu kutsallaştıran, her karış toprağını kanıyla ve canıyla ödeyen şehitlerimizdir. Onlar, aynı zamanda millet olarak var oluşumuzun, birlik ve beraberliğimizin ve vatan sevgimizin de ölümsüz kahramanlarıdır.
Bizler de tarihiyle övünen, kahramanlarıyla gurur duyan, nesiller olarak şehitlerimizin emanetine kararlılıkla sahip çıkacak, ülkemizi hak ettiği yarınlara taşıyacak, birlik ve beraberlik içinde hedeflerimize hep birlikte yürüyeceğiz.
Bu duygu ve düşüncelerle; Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. Yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor ve kahraman Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu anlamlı günde tüm Mihalgazi halkına selam ve sevgilerimi iletiyorum.