EKONOMİK DURUMU

İlçemiz sanayi yönünden zayıftır. Ancak; küçük çaplı kaportacı, , motor tamircisi, , oto elektrikçisi, demir doğrama atölyesi İlçemize hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra ev ekonomisine yönelik konservecilik ve yöresel el sanatları faaliyetleri yapılmaktadır.

İlçemizde temel ekonomik faaliyet sebzeciliktir.

Bölge halkının %80’ni çiftçilik ile geçimini sağlamaktadır. İşletmeye elverişli 18.920dekar arazi mevcut olup, bunun sadece 15.000 dekarı işletilmektedir.

Sakarya vadisinin sulu tarıma elverişli oluşu, iklimin ise mikro klima özelliğini taşıması sebebiyle sebze üretimi yaygındır. Meyvecilik ise ikinci derecede yaygındır. İlçemiz çevresinde geçmiş yıllarda pamuk, susam, çeltik üretilmekle beraber günümüzde üretimi son derece azalmıştır. Bunların yerine hibrit domates, kavun, patlıcan, biber, çilek ve diğer sebzeler üretilmeye başlanmıştır.

Meyve türlerinden ise kayısı, nar, incir ve antep fıstığı üretiminde artış vardır.

Buralarda elde edilen ürünler başta Eskişehir, Ankara, İstanbul illeri olmak üzere iç piyasada tüketime sunulmaktadır.

İlçemiz için ipek böcekçiliği de önemli bir gelir kaynağını teşkil

etmektedir. İpek böceği destekleme alımlarının yüksek olması durumunda ülke üretiminin onda biri bu bölgede üretilebilir.

Halen 1 mahallede  ipek böcekçiliği yapılmaktadır. (Demirciler) üretim miktarı . Bölgemizde yetiştirilen ürünleri kısaca özetlersek; yılda 13.986 ton domates, biber,  patlıcan,  salatalık,7.290 ton taze soğan,  ıspanak,  kıvırcık ve marul, yetiştirilir.

Hayvan besiciliği yapmak üzere mısır, yonca, fiğ türünden bitkilerde yetiştirilmektedir. Yöremizde hayvan varlığı yok denecek kadar azalmıştır. Tabii çayır ve meraların çok azalması, yemlik bitkilerin yetiştirilebilmesi için tarla ayrılmaması ve ayrıca erozyon önleme projesi çerçevesinde ormanlık fidan dikiminin yapılması hayvancılığı etkilemektedir.

Ev ekonomisine yardımcı olması için az miktarda beslenen sığırlar İlçe Tarım Müdürlüğü önderliğinde suni tohumlama çalışmaları sonucu kültür melezi haline getirilmiştir. İlçemizde 180 adet büyükbaş, 2972 adet küçükbaş , 72.350 Kümes Hayvanı olmak üzere toplam 75.502 adet hayvan varlığı mevcuttur.

Ayrıca son yıllarda ilçemizde tavuk besiciliği hızla yayılmış, yapılan tam teşekkülü, modern tavuk çiftliklerinde yetiştirilen hayvanlar iç piyasada tüketime sunulmaktadır.

İlçemizin etrafının yeşillik olması ve yılın hemen hemen bütün aylarında bu özelliğini korumasından dolayı halkımız arasında arıcılık da hızla yayılmış ve şu an dış piyasa ile rekabet edebilecek kalitede marka olması da muhtemel kaliteli bal da üretilmektedir.

İlçemizde 1 adet Ziraat Bankası Şubesi faaliyetlerine devam etmektedir.

Haftanın Perşembe günleri İlçe Merkezinde Pazar kurulmakta olup, diğer ihtiyaçlar da buradan karşılanmaktadır.

İlçemiz ekonomisine katkıda bulunmak üzere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf bünyesinde Sera projesi kapsamında yıllar itibariyle 217 aileye sera yapılmıştır.

İlçemizde tarımsal faaliyetlerin önemli bir kısmı da kapalı sera olarak yapılmaktadır.